EAN | 9788367316613 |
---|---|
ISBN | 978-83-67316-61-3 |
Numer katalogowy | 316613 |
Wymiary | 140 x 200 mm |
Okładka | miękka |
Ilość stron | 176 |
Rok wydania | 2024 |
Nigdy jeszcze w historii ludzkości przeciętny człowiek nie cieszył się takim bogactwem materialnym, a przy tym nigdy wcześniej nie był tak niespokojny i nieszczęśliwy. Któż z nas nie zna ludzi, którzy mając wszystko, niczym się nie radują. Brak zadowolenia przenika każdy aspekt ich życia: wszystko, co posiadają, stało się dla nich ciężarem, który przynosi wprawdzie natychmiastową satysfakcję, ale ani trochę nie zbliża ich do szczęścia.
Możemy realizować swoje przyjemności, jednak żadna z nich – niezależnie od swej intensywności – nie jest w stanie zaspokoić pragnienia ukrytego w ludzkiej duszy. Człowiek bowiem jest stworzony do rzeczy większych.
Istnieje swoisty paradoks związany z faktem, że pomimo głębokiego pragnienia szczęścia (które, zdaniem Arystotelesa, jest dobrem najwyższym) ludzie często wybierają drogi, które w żaden sposób nie mogą ich doprowadzić do tego celu. Człowiek jest często sprawcą swego upadku, swoim najgorszym wrogiem.
W dzisiejszych czasach rzadko widujemy ludzi, których twarze emanują radością i pokojem. Kiedy jednak napotykamy ich na swej drodze, pragniemy wydobyć od nich tajemnicę radości. Co jest tym tajemniczym kluczem, który znaleźli, a którego my sami nie posiadamy?
Tajemnica ich szczęścia polega na tym, że odkryli oni znaczenie ludzkiej egzystencji i opanowali najważniejszą, a przy tym najtrudniejszą ze sztuk – sztukę życia. Wybierając życie godne, zostali nagrodzeni pokojem, „którego świat dać nie może”.
Niniejsza książka przedstawia podstawowe zasady dotyczące tego, jak osiągnąć ten cel. Zawarte w niej mądre i roztropne wskazania pomogą czytelnikowi nauczyć się, jak prawdziwie żyć i co czynić, by osiągnąć szczęście.
Alice von Hildebrand
DIETRICH VON HILDEBRAND (1889-1977) - urodził się we Florencji. Studiował filozofię w Niemczech pod kierunkiem wybitnych fenomenologów, Edmunda Husserla i Maxa Schelera, następnie sam zaczął wykładać na Uniwersytecie Monachijskim. W 1914 roku nawrócił się na katolicyzm. Obserwując narodziny nazizmu w Niemczech, szybko dostrzegł prawdziwe oblicze zbrodniczej ideologii i stał się jej zagorzałym krytykiem. Po dojściu Hitlera do władzy musiał schronić się w Austrii, a po zajęciu tego kraju przez nazistów w ostatniej chwili zdołał się wymknąć prześladowcom i przedostać za ocean. W 1940 roku rozpoczął pracę na katolickim Uniwersytecie Fordham, gdzie wykładał aż do przejścia na emeryturę. Dietrich von Hildebrand był filozofem o niezwykle rozległych zainteresowaniach, autorem ponad trzydziestu książek i wielu artykułów, z jednaką kompetencją piszącym o problemach etyki i estetyki, o fundamentalnych postawach moralnych i małżeństwie, o liturgii oraz o wyzwaniach i zagrożeniach, przed którymi stoi współczesny Kościół (papież Pius XII nazwał go „dwudziestowiecznym Doktorem Kościoła”). W języku polskim ukazały się m.in.: Przemienienie w Chrystusie (Kraków 1982), Koń trojański w Mieście Boga (Warszawa 2000), Spustoszona winnica (Warszawa 2000).
ALICE VON HILDEBRAND (1923 - 2022) - urodziła się w Belgii. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Fordham w Stanach Zjednoczonych, pod kierunkiem Dietricha von Hildebranda. Po latach wspólnej pracy twórczej została jego żoną. Przez 37 lat wykładała filozofię w Hunter College w Nowym Jorku. Jej wybitne osiągnięcia w nauczaniu i działalności pedagogicznej zjednały jej nie tylko uznanie władz uczelni, ale też podziw i sympatię trzech pokoleń studentów. Alice von Hildebrand jest autorką wielu książek i artykułów. Pisze o szeroko pojętych zagadnieniach dotyczących kobiet, miłości, małżeństwa, kryzysu wiary czy zagrożeń wynikających z błędnie rozumianego feminizmu. Dorobek Alice von Hildebrand obejmuje m.in.: Uszlachetnione miłością. Listy do panny młodej (polskie wyd. pt. Jak kochać po ślubie, Poznań 2000), Wprowadzenie do filozofii religii, Uszlachetnione cierpieniem. Listy do wdowy (polskie wyd. Poznań 2002), Dusza Lwa (biografia jej męża).