Krótka historia Jezuitów

Wydawnictwo: WAM
Dostępność: W magazynie
Kod katalogowy: 718648
37,90 zł
34,90 zł
Sprawdź warunki darmowej wysyłki

Zyskali sobie powszechne uznanie. Równocześnie wzbudzali lęk i nienawiść, także wśród katolików. Opowiadane o nich historie przez wieki odzwierciedlały to rozdwojenie: jedne przedstawiały jezuitów jako świętych, inne - jako postaci demoniczne. Oczywiście nie brakowało również wyważonych ocen. Jednak dopiero przed około 20 laty dokonała się zasadnicza zmiana: historycy zaczęli podchodzić do jezuitów bardziej bezstronnie, zadając proste pytanie:

Jacy oni byli?

Losy zakonu założonego przez Ignacego Loyolę były wyjątkowo burzliwe. W niemal 500-letnich dziejach jezuitów nie brakowało zarówno godnych pozazdroszczenia sukcesów, jak i dramatycznych momentów, na czele z kasatą zakonu w 1773 roku. Historia pokazuje, że potrafili doskonale wychodzić z opresji.

Jak im się to udawało?

Autor przygląda się jezuitom od momentu powstania zakonu do czasów współczesnych. Pomaga lepiej zrozumieć reguły, którymi kierują się członkowie Towarzystwa Jezusowego. Nie unika kontrowersji, a całość urozmaica mało znanymi anegdotami.

John W. O’Malley SJ (ur. 1927) - profesor teologii, wykładowca Uniwersytetu Georgetown, historyk specjalizujący się szczególnie w zagadnieniu odnowy Kościoła katolickiego w okresie kontrreformacji. W Wydawnictwie WAM ukazała się m.in. jego książka Pierwsi jezuici (1999, drugie wydanie: 2007), za którą otrzymał Nagrodę Jacques’a Barzuna w dziedzinie historii kultury i Nagrodę Philipa Schaffa w dziedzinie historii Kościoła.

Specyfikacja
ISBN 978-83-277-1864-8
Okładka miękka
Liczba stron 248
Wymiary 120 x 200 mm
Autor John W. O’Malley SJ
Rok wydania 2021
Znaczniki produktu
Klienci, którzy kupili ten produkt nabyli również: